Kategorie produktów

Nowości

Promocje

Producenci

Sklep

Zakupy

Zamówienia

Klient

O MARCE

Dahon. 

Firma Dahon została założona w roku 1982 przez Davida T. Hon’a w samym sercu Los Angeles. W pierwszych fazach rozwoju firma była dość mała oraz sporo czasu poświęcano na projekty oraz doskonalenie rozwiązań konstrukcyjnych. W roku 1984 powstała pierwsza fabryka rowerów składanych Dahon na Taiwanie. Dzięki temu rowery składane Dahon pojawiły się zarówno w USA jak i w Chinach – modele produkowany na chiński rynek były sprzedawane pod innymi nazwami. Firma Dahon jest posiadaczem ponad 200 patentów, które w głównej mierze dotyczą patentów na ramy i ich kształty, konfiguracji kół, stopów metali oraz metod składania rowerów. Fabryką produkującą rowery Dahon dla europejskich miast jest fabryka w Bułgarii. Obecnie firma Dahon sprzedała miliony swoich rowerów, dzięki czemu sporo osób mogło doświadczyć korzyści płynących ze stosowania tego typu rowerów.
Rowery składane Dahon
Rowery składane firmy Dahon nie odróżniają się nazbyt od klasycznego roweru – ich kształt oraz funkcjonalności nie są w żaden sposób ograniczone przez fakt możliwości składania. Możliwość złożenia roweru do dość kompaktowych rozmiarów może, niekiedy, okazać się kluczową kwestią w przypadku wyboru roweru. Ograniczona ilość miejsca, chęć korzystania z roweru na codzień lub stosowanie roweru w połączeniu z komunikacją miejską może okazać się kluczowymi parametrami podczas wyboru roweru. A właśnie do takich sytuacji stworzono rowery składane. Rower po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca i jest idealny, gdy chcemy go przechowywać w domu, pod łóżkiem, wprowadzić go biura lub do pociągu.

Jak składają się rowery Dahon?

Rowery firmy Dahon, zależnie od wielkości, mogą korzystać ze składania wzdłuż osi pionowej lub poziomej. Pierwsza opcja jest bardziej powszechna, łatwiejsza do realizacji oraz użytkowania. Opcja składania wzdłuż osi poziomej jest nieco bardziej skomplikowana na etapie projektowania roweru – konieczne jest prowadzenie linek pod ramą w specjalnym systemie umożliwiającym łatwe złożenie roweru. Oba mechanizmy wykorzystują zawias oraz możliwości regulacji wysokości kierownicy oraz siodełka. Po złożeniu roweru w jego środkowej części konieczne jest obniżenie wysokości podzespołów, aby osiągnąć minimalne rozmiary roweru po złożeniu. Po rozłożeniu oczywiście konieczne jest ponowne ustawienie wysokości siodełka oraz kierownicy. Aby możliwe było maksymalne obniżenie rozmiarów firma Dahon umożliwia złożenie lub całkowite odczepienie pedałów na czas przechowywania roweru.

Jaki rower składany kupić?

Wybór roweru składanego nie różni się niczym od wyboru klasycznego roweru. Należy zwrócić głównie uwagę na to jakiego typu lub do czego dedykowany jest rower. Rowery składane, tak samo jak klasyczne rowery, mogą różnić się wyposażeniem. Dla mniej wymagających produkowane są rowery wyposażone w 16 calowe koła, przekładnie wewnętrzną Shimano Nexus 3 wraz z hamulcem torpedo. Takim modelem jest Dahon Curve i3. Dla wymagających użytkowników istnieją rowery Dahon wraz z dziewięciobiegową zębatką, 24 calowymi kołami i układem hamulcowym opartym o tarcze i hydraulicznie sterowane zaciski, np. Dahon IOS D9. Wszystko zależy od preferencji i wymagań użytkownika – istnieje dużo modeli, które posiadają zróżnicowane wyposażenie.

Najbardziej popularny rower składany Dahon.

Do jednych z najpopularniejszych modeli rowerów składanych Dahon należy Dahon Mariner D7, który charakteryzuje się klasycznym wyglądem oraz kołami w rozmiarze 20 cali, które umożliwiają sprawne i dość szybkie przemieszczanie się po terenach miejskich. Za zmianę biegów tym modelu odpowiada siedmiorzędowa kaseta Shimano wraz z osprzętem od tej firmy. Rower ten przeznaczony jest dla osób o wzroście od 142 cm do 188 i wadze maksymalnej 105 kg. Sam rower waży nieco ponad 11 kilogramów, co wraz z możliwością złożenia czyni go łatwym w transporcie.
W ofercie firmy Dahon znajduje się również model wyposażony w 26 calowe koła – Dahon Cadenza D27. Model ten wyposażony jest, oprócz wspomnianych kół 26 cali, w przednia i tylną przerzutkę, które zapewniają 27 przełożeń (3 biegi z przodu, 8 biegów z tyłu). Jest to model oznaczony jako MTB – dlatego też został wyposażony w hamulce tarczowe, które znacznie wpływają na bezpieczeństwo użytkownika oraz na dystans hamowania. Rower, jak wszystkie z oferty, jest składany wzdłuż osi pionowej. Oznacza to, że po zwolnieniu przegubu Lock Jaw rower składa się stykając ze sobą przednie oraz tylne koło. Po złożeniu rower ma rozmiary 90 x 80 x40 cm. Waga całego roweru to jedyne 13,5 kg. Rower kierowany jest do osób o wzroście od 155 do 195 cm oraz maksymalnej wadze 110 kg.

Elektryczny rower składany Dahon.

Firma Dahon posiada w swojej ofercie również rower elektryczny – Dahon Ciao E7i. Rower ten wyposażony jest w 20 calowe koła, wewnętrzną przerzutkę Shimano Nexus 7 oraz silnik TranzX o mocy 250 watów zasilanym przez baterię, umieszczą w bagażniku, o pojemności 396 watogodzin. Rower posiada sterownik umieszczony na kierownicy odpowiedzialny za dostarczanie informacji na temat przebytego dystansu, pozostałego dystansu na jednej baterii oraz aktualnej prędkości. Silnik posiada trzy tryby wspomagania rowerzysty – wybrany tryb ma wpływ na pozostały dystans do przebycia na jednym ładowaniu akumulatora. Silnik może wspomagać użytkownika przez cały czas lub postawić na ekonomię i wspomagać jedynie na przewyższeniach lub przy niskiej prędkości. 
Rowery składane na kołach 24".
Warty uwagi jest również model Dahon Briza D8, który został wyposażony w 24 calowe koła oraz ośmiorzędową kasetę. Większy rozmiar kół pozwoli wygodniej przemieszczać się zarówno po terenach miejskich jak i podmiejskich. Nie jest to rower przeznaczony do długich podróży, lecz do dojazdu z punktu A do punktu B jest idealnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku, gdy utrudniona jest możliwość przechowywania roweru. Ten model składa się do rozmiarów 90 x 82 x 37 cm – taki rozmiar pozwoli na przechowywanie roweru zarówno pod łóżkiem jak i w pomieszczeniach gospodarczych o malej powierzchni.

Czy rowery składane są bezpieczne?

Oczywiście! Jakość wykorzystanych materiałów do konstrukcji przegubów oraz urządzeń blokujących stoi na najwyższym poziomie. Firmy produkujące rowery składane zajmują się tym od lat i projektowane przez nich zawiasy stoją na najwyższym poziomie – zazwyczaj są to opatentowane rozwiązania posiadające odpowiednie atesty. Po odpowiednim rozłożeniu i obostrzeń co do wzrostu i wagi nie ma możliwości, aby konstrukcja roweru została uszkodzona. Większość rowerów jest składana jest wzdłuż pionowej osi (zazwyczaj w centralnej części roweru znajduje się przegub, który pozwala na złożenie przedniej części pod kątem 90 stopni względem tylnej części), co wiąże się z wysoką wytrzymałością i sztywnością głównej ramy. Rowery składane wzdłuż osi poziomej posiadają przegub umieszczony pod ramą, co dodatkowo wpływa na zwiększenie sztywności ramy.
Czy warto kupić rower składany?
W naszej opinii rowery składane pełnią najbardziej mobilny sposób przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Ich gabaryty po złożeniu są bardzo małe, więc przechowywanie nie jest dodatkowym problemem – klasyczny rower zajmuje sporo miejsca i wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, aby przechowywać go bezpiecznie. Rower składany rozwiązuje ten problem całkowicie, ponieważ możliwe jest przechowywanie go nawet w domu. Dodatkowo mieszkając w centrum można go z łatwością przewieźć w windzie, rozłożyć po domem i dojechać komfortowo do pracy. Rowery składane nie oferują wysokich prędkości – małe rozmiary kół oraz ograniczenia ilości biegów wynikające z rozmiaru nie pozwalają na rozwinięcie wysokiej prędkości. Jednak pozwalają na przemieszczanie się na krótkich dystansach komfortowo ze stałą prędkością odpowiadającą warunkom miejskim. Dodatkowo, aby zwiększyć dystans jaki można przebyć na rowerze składanym, producenci oferują rowery wyposażone w silniki elektryczne wspierające kolarza na preferowanym trybie działania silnika. Rowery składane Dahon, niezależnie od wersji i modelu, wyposażone są zazwyczaj w większość podstawowych akcesoriów, niezbędnych do bezpiecznej i komfortowej jazdy (dzwonek, lampki, ekspandery, bagażnik, składane pedały, nóżka lub błotniki). 
 
Czytaj dalej


FILTRUJ:
WYCZYŚĆ FILTRY


Dostępność
Sortowanie



Ostatni zakup 22 minuty temu.