Kategorie produktów

Nowości

Promocje

Producenci

Sklep

Zakupy

Zamówienia

Klient

Słowniczek wyjaśniający prawidłowe odczytanie rozmiaru na oponie rowerowej.

Rozmiarowka opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon do roweru.

Wybór prawidłowej opony rowerowej nie powinien stanowić problemu, dlatego postanowiliśmy dokładnie opisać co oznaczają poszczególne cyfry i litery na oponie rowerowej. Najłatwiej jest kupić oponę o identycznym rozmiarze jaką mieliśmy założoną do tej pory. Jednak co w przypadku kiedy rozmiar jest niewidoczny lub nieczytelny ? Wszystko wyjaśniamy poniżej ! Trzeba pamiętać, że rozmiary wyrażone w calach są identyczne z rozmiarami wyrażonymi w milimetrach.

1. Rozmiar opony podany w milimetrach i ETRTO (mm).

Tutaj możemy spotkać dwa oznaczenia, obydwa podane w milimetrach. Mając na oponie podane np. ETRTO 32-590    650-32A oznacza to:

Cyfra 32 oznacza szerokość opony czyli 32 mm

Cyfra 590 oznacza montażową średnicę opony tj. średnicę obręczy rowerowej, do której przeznaczona jest opona czyli 590 mm

Cyfra 650 oznacza całkowitą średnicę opony po jej napompowaniu czyli 650 mm

Literka A przy cyfrze 32 jest oznaczeniem umownym średnicy felgi czyli 590 mm 

ETRTO to skrót od European Tire and Rim Technical Organization, regulujący standardy w rozmiarach opon i dętek rowerowych. 

2. Rozmiar opony podany w calach ( " ). 

W tym przypadku zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem pojedynczym np 26 x 1 3/8 lub podwójnym 26 x 1 3/8 x 1 1/4 oznacza to:

Pierwsza cyfra 26 oznacza rozmiar opony wyrażoną w calach czyli 26"

Następna cyfra 1 3/8 (jeżeli jest podana) oznacza wysokość opony w calach i ułamkach cala czyli 1 3/8" - oznaczenie to występuje bardzo rzadko i nie musi być brane pod uwagę.

Kolejna cyfra 1 1/4  oznacza szerokość opony w calach i ułamkach cala czyli 1 1/4" 

Ostatni zakup 2 godziny temu.